Przygotuj się do matury z matematyki

MOJA PASJA


Już od dzieciństwa marzyłem o lataniu. Po raz pierwszy za sterami szybowca usiadłem mając 18 lat. W Lotniczej Szkole Oficerskiej w Dęblinie pozytywnie przeszedłem rygorystyczne badania lekarskie co umożliwiło mi udział w szkoleniu szybowcowym. Szkolenie to odbyłem na lotnisku Aeroklubu Ziemi Lubuskiej w Przylepie k. Zielonej Góry - pod opieką Pana Romana Kulikowskiego. Lot szybowcem jest pasmem wspaniałych doznań (szczególnie podczas akrobacji). Świat z kołysanego przez wiatr szybowca wygląda pięknie. Ten kto raz wzniesie się w powietrze już zawsze spoglądał będzie w niebo. (foto obok: w czarnej koszulce).

    

ABY LECIEĆ SZYBOWCEM

Skrzydło musi wytworzyć taką siłę nośną, która równoważy siłę z jaka Ziemia przyciąga lecący statek. Możliwe to jest przy odpowiedniej prędkości a to wiąże się z oporem i jeśli nie ma silnika – stratą wysokości. Szybowce poruszają się w powietrzu bez napędu, więc tracą wysokość, ciągle ślizgają się w dół względem otaczającego powietrza ale utrzymują stan równowagi między siłą ciążenia a siła nośną na skrzydle. Przez krótki czas można lecieć trochę pod górkę, podobnie jak rozpędzony rowerzysta wjedzie na niewielkie wzniesienie, ale nawet wtedy maleje jego prędkość i jeśli nic nie podniesie szybowca w górę w końcu musi on wylądować. W nauce pilotażu szybowcowego najwięcej lotów poświęca się na naukę lądowania, czyli delikatnego posadzenia szybowca na ziemi. Wymaga ono wykonania manewru do lądowania z takim obliczeniem, aby przyziemianie szybowca nastąpiło w pobliżu znaku do lądowania. Zachodzi tu duża różnica pomiędzy samo­lotem a szybowcem, ponieważ samolot w razie złego obliczenia przy lądowaniu może dodać gazu i poprawić lub powtórzyć manewr, natomiast szybowiec w każdym locie tylko raz wykonuje manewr do lądowania. Dlatego do lądowania należy podchodzić z pewną rezerwą wysokości i przy skraju lotniska wytracić ją.


Popatrzmy na mstrza:

     

Wakacje w  Prowansji:


Prowansja to region na południu Francji, który słynie z przepięknych pól lawendowych, gajów oliwnych, wielu antycznych zabytków, dobrego wina i słonecznych dni. Ludzie żyją tu spokojnie i bez pośpiechu, celebrując każdą porę dnia i roku. Podczas wakacji Prowansja przyciąga prawdziwe tłumy turystów poszukujących pięknych widoków i relaksu.

 

 

Jedna z winnic w Prowansji
Znany most w Awinion
Festiwal Teatrów Ulicznych w Awinion
Orange
Pałac Papieski w Awinion
Festiwal Teatrów Ulicznych w Awinion
Festiwal Teatrów Ulicznych w Awinion
Plac przed Pałacem Papieskim w Awinion
Nad Rodanem w Awinion
Gordes miasto na wzgórzu
Gordes miasto na wzgórzu
Gordes miasto na wzgórzu
W krainie ochry- Roussillon
W krainie ochry- Roussillon
W krainie ochry- Roussillon
W krainie ochry- Roussillon
Saintes-Maries-de-la-Mer
Morze Śródziemne k. Cassis
Morze Śródziemne k. Cassis
Marsylia
Marsylia - w starym porcie
Marsylia - w starym porcie
Wielki Kanion Verdon
Pożar na poł. Francji
Arles
PRZYGOTUJ SIĘ I ZDAJ MATURĘ Z MATEMATYKI - ematuk@wp.pl
© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl