Przygotuj się do matury z matematyki

 

JÓZEF MARIA HOENE-WROŃSKI URODZIŁ SIĘ 24 SIERPNIA 1776r. W WOLSZTYNIE? 


Polski matematyk, astronom, fizyk, filozof, ekonomista, prawnik, technik wynalazca. W matematyce wprowadził tzw. wronskian, tj. wyznacznik funkcyjny w teorii równań różniczkowych. Jego ojciec - Antoni (imigrant z Czech), był znanym architektem. W 1794r.  wstępuje do polskiego wojska. W latach 1795–1797 r. – pełni służbę w armii rosyjskiej; 1797–1800 r. – studiuje w Niemczech;  1800 r. – przybywa do Francji i przyłącza się do Legionów Polskich w Marsylii; 1803 r. – ogłasza swoją pierwszą pracę Filozofia krytyczna Kanta; 1810 r. – poślubia V. H. Sarrazin de Montferrier; 1853 r. – umiera 9 sierpnia w Neuilly pod Paryżem.

ROBERT KOCH MIESZKAŁ W WOLSZTYNIE?


Robert Koch urodził się 11grudnia 1843r.  Nagrodę Nobla otrzymał za prace nad gruźlicą. "Doktor z Wolsztyna" całe życie poświęcił poszukiwaniu przyczyn chorób zakaźnych. Prowincjonalny lekarz z uporem i nowatorskimi, wymyślonymi przez siebie metodami badawczymi, znalazł przyczynę wąglika - jednej z groźnych chorób zakaźnych, przebijając się tym samym na naukowe salony Berlina.

 Muzeum Roberta Kocha w Wolsztynie mieści się w budynku w którym mieszkał i pracował. Istnieje od 2 maja 1996 r. Powstało z inicjatywy Fundacji Polsko-Niemieckiej i Stowarzyszenia Naukowego im. Roberta Kocha. Stanowi kontynuację otwartej 21 października 1958 r. Izby Pamięci, która była poświęcona uczonemu. 

 STEFAN BANACH (30.03.1892 - 31.08.1945)  NGDY NIE UKOŃCZYŁ STUDIÓW?

 
Wybitny Polski matematyk. Współzałożyciel Lwowskiej Szkoły Matematycznej.
 Matematyki nauczył się sam. Stefan Banach, jako autor ponad 60 prac naukowych i twórca wielu twierdzeń, w sposób fundamentalny wpłynął na wiele działów. Przestrzeń Banacha to  jedno z podstawowych pojęć analizy funkcji. Obecnie, przestrzenie Banacha są dobrze znane na całym świecie, głównie przez studentów matematyki. Pochowany jest na Lwowskim Cmentarzu Łyczakowskim obok Marii Konopnickiej.

 

PITAGORAS (ok. 572 - ok. 487 p.n.e.) NIE WYMYŚLIŁ TWIERDZENIA PITAGORASA?


Grecki matematyk i filozof, założyciel tzw. Szkoły Pitagorejskiej w Krotonie. 
Pitagoras jest uznawany za twórcę tabliczki mnożenia. W języku francuskim czy rosyjskim, tabliczka mnożenia jest nazywana tabliczką Pitagorasa. 
To nie Pitagoras wymyślił twierdzenie Pitagorasa. Już wcześniej znano to twierdzenie w Egipcie, Chinach, Indiach i Babilonii. W starożytnej arytmetyce Chińskiej  ok. 2600r.p.n.e. rozwiązywano zadania w których stosowano to twierdzenie.
Np. "Bambus mający 9 stóp jest złamany. Część górna załamana opadła i czubek jej opiera się o ziemię w odległości 3 stóp od podstawy bambusa. W jakiej odległości od ziemi złamał się bambus?". 

 

TO POLSCY MATEMATYCY ROZSZYFROWALI "ENIGME" ?

Założyciel Wydziału Matematyki Uniwersytetu Poznańskiego Zdzisław Krygowski wybrał  Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego  do rozwiązania niemieckiego szyfru „Enigma”. Dokonali tego w 1932r. Wiosną 1939r. przekazali egzemplarz polskiej Enigmy oraz matematyczne założenia, dotyczące metod obsługi maszyny angielskim i francuskim służbom kryptologicznym. Prawdą jest, że AlanTuring był projektantem tak zwanej bomby Turinga, a więc urządzenia służącego do łamania kodu Enigmy – metody szyfrowania, jaką wykorzystywali Niemcy podczas drugiej wojny światowej. Bomba Turinga, trzeba zaznaczyć, nie byłaby możliwa do opracowania bez wcześniejszych wysiłków polskich kryptoanalityków.

To Polacy stworzyli podstawy deszyfracji, jednak Anglicy przez wiele lat starali się przywłaszczyć to osiągnięcie sobie . 

___________________________

Warto zobaczyć:

-emat-

PRZYGOTUJ SIĘ I ZDAJ MATURĘ Z MATEMATYKI - ematuk@wp.pl
© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl